Please Wait For Loading

Kaliny Jędrusik 5, 01-748 Warszawa 509 980 527 [email protected]

Jak dobrać długość zasłon? - Stylux

Jak dobrać długość zasłon?

Podczas, gdy jedni z firan i zasłon rezygnują na rzecz nowocześniejszych rozwiązań, jak rolety czy markizy, drudzy bez tych dekoracji okiennych nie wyobrażają sobie aranżacji. Zasłony mogą pełnić w domu wiele funkcji – chronić przed nadmiernym słońcem, spojrzeniami ciekawskich, ale być po prostu dekoracją. Najważniejsze, to aby były dobrane odpowiednio do wielkości okien i wystroju wnętrz.

Zasłony zasłonom nierówne – w sklepach znaleźć możemy wiele modeli, które różnią się od siebie nie tylko kolorem czy materiałem, ale przede wszystkim – długością. Dobór właściwych zasłon do domu wcale nie jest taki prosty i zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jaka długość będzie najlepsza?

Jak mierzyć długość zasłon?

Wiele osób podstawowy błąd podczas mierzenia długości zasłon popełnia już w pierwszym kroku mierząc wysokość samego okna. Tymczasem zasłon nie przytwierdzamy bezpośrednio do ramy okiennej, a do karnisza, dlatego też i to karnisz powinien być punktem wyjściowym.

Jeśli karnisz montowany jest sufitowo i jest to klasyczna szyna na żabki, mierzenie musimy zacząć od tego punktu. Jeśli karnisz znajduje się nieco niżej, bezpośrednio nad ramą okienną, długość zasłon mierzymy od karnisza.

Drugim punktem, który musimy wziąć pod uwagę, to miejsce, w którym zasłona ma się kończyć – czy będzie to równo z parapetem, nieco poniżej parapetu, a może do samej ziemi?

Jaka długość zasłon będzie najlepsza do mojego domu?

Właściwa długość zasłon zależy przede wszystkim od wielkości okien i tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli posiadamy wielkie okna do samej ziemi, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór długich zasłon, które przesłonią całe okna.

Długość zasłon może być również równa parapetowi – warto jednak pamiętać, że w takim wypadku powinny być one nieco dłuższe – po pierwsze, może się zdarzyć, że różnica w wysokości parapetu na całej jego długości nieco się różni (na przykład o centymetr), a po drugie zasłony mogą się też odrobinę skurczyć w praniu. Wybierając zasłony o 2-3 centymetry dłuższe niż długość pomiędzy karniszem, a parapetem, będziemy mieć pewność że zasłona zasłoni parapet.

Jaka długość zasłon nie pasuje do żadnego wnętrza?

Zdarza się, że niektórzy wieszają zasłony, które znacząco wychodzą poza parapet, ale jednocześnie nie dotykają ziemi – taka długość wpływa źle na nasze wnętrze, skracając je i przede wszystkim zaburzając proporcje.

Można to porównać do zbyt krótkich spodni, które zamiast wysmuklić sylwetkę, sprawiają, że wydaje się ona bardziej krępa. Oczywiście, ostateczny dobór długości zasłon zależy przede wszystkim od finalnego efektu, który chcemy osiągnąć, a także od naszego indywidualnego gustu.

Podczas doboru długości zasłon najważniejsze jest przede wszystkim właściwe zmierzenie – od karnisza, do miejsca, w którym zasłona ma się skończyć. A co, jeśli zakupiona zasłona będzie miała zły rozmiar? Jeśli okaże się za długa – nic straconego, bowiem zawsze można ją odrobinę skrócić. Jeśli jest natomiast zbyt krótka, niewiele możemy zrobić – aby nie marnować materiału, możemy wykorzystać ją kreatywnie do stworzenia na przykład falbany dekoracyjnej przy karniszu.