Please Wait For Loading

Kaliny Jędrusik 5, 01-748 Warszawa 509 980 527 [email protected]

Plisy czy rolety – co wybrać? - Stylux

Plisy czy rolety – co wybrać?

Mnogość rozwiązań w dziedzinie dekoracji okiennej sprawia, że czasem trudno jest nam wybrać właściwe i odpowiednie rozwiązanie do naszego domu. Dużą popularnością cieszą się rolety, które są stosunkowo uniwersalne i doskonale chronią przed słońcem. Ale do głosu coraz częściej dochodzą również zwolennicy plis, uważając je za rozwiązanie idealne. Które będzie lepsze?

Dekoracje okienne to bardzo ważny i wielofunkcyjny dodatek do wnętrz. Ich zadaniem jest nie tylko wykończenie wnętrza, ale przede wszystkim ochrona przed spojrzeniami sąsiadów, zapewnienie prywatności, wreszcie wspomaganie relaksu i osłona przed palącym słońcem. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety i pasuje do innego rodzaju wnętrz. Jeśli nie wiesz, czy lepsze są plisy czy rolety – koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Królowa okien – roleta

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych rozwiązań są rolety. Montujemy je zarówno w sypialniach, jak i w salonie, a ich popularność sprawia, że zdeklasowały od lat modne żaluzje. Rolety mają wiele zalet, do których zalicza się prosta obsługa, szeroki wybór kolorów i oczywiście niemal bezobsługowość.

Klienci, którzy decydują się na montaż rolet za główną zaletę wskazują, że odsłanianie i zasłanianie jest bardzo proste, a same rolety wciągane są do estetycznej kasetki, dzięki czemu nie kurzą się i wyglądają elegancko w ramie okiennej.

Rolety wykonane są również z wytrzymałych i odpornych na zabrudzenia materiałów, a wiele z nich posiada również funkcje dzień/noc, co sprzyja relaksowi szczególnie podczas letnich dni.

Plisa – księżniczka podbijająca świat

W pogoni za roletą pojawia się plisa. To stosunkowo nowoczesna, ale niezwykle funkcjonalna dekoracja okienna, która również ma wiele zalet. Przede wszystkim wykonana jest z delikatnego materiału, który można uprać samodzielnie, co bardzo doceniają szczególnie alergicy.

Plisa składa się do harmonijki i można wykorzystać ją na różnej wysokości okna – po środku, na samej górze, lub przesłonić całe okno, dzięki czemu dopasowujemy ją do nasłonecznienia, ale też i do efektu, jaki chcemy w domu osiągnąć.

Mimo, że nie występuje w aż tak szerokiej gamie kolorystycznej, na rynku dostępne są plisy zaciemniające, jakie stosuje się również na północy kontynentu w trakcie dni polarnych. Są one na tyle skuteczne, że jeśli zależy nam na pełnym relaksie i spokojnym poranku, będzie to bardzo dobre rozwiązanie.

Co wybrać – rolety, czy plisy?

Oba rozwiązania mają swoje zalety i dlatego też warto stosować je w różnych pomieszczeniach. Plisy doskonale sprawdzą się w salonie, łazience, ale też i w oknach o niestandardowych rozmiarach, podczas gdy rolety to świetne rozwiązanie do kuchni oraz sypialni.

Zarówno plisy, jak i rolety dobrze jest dopasować do charakteru wnętrz. Wiele osób decyduje się na przykład na połączenie plis oraz zasłon, wprowadzając do wnętrz nowoczesne rozwiązania, które doskonale współgrają z klasyczną aranżacją.